На 27.10.2017 г. беше открита изложбата на Шесто Международно биенале "Изкуството на миниатюрата" Русе 2017 г. и бяха връчени следните НАГРАДИ: Голяма награда: Анна Борисова-Емилова, Инстинкти I Награда за живопис: Катя Христова, Осветени сънища Награда за графика: Ивелин Широв, Портрет I Награда за рисунка: Лора Янева, Меланхолични размисли III Награда за скулптура: Александрина Иванова, Цветът на природата I Награда за фотография: Петя Василева, Пътят Награда на пубиката: Сенем Тюфекчи (Турция) Награда на СБХ: Мартина Караиванова, Не познах III Награда на ХГ – Русе: Eва Чонг-Фукс (Испания), Изгубен и намерен 02 Награда на Дружество на художниците Русе: Ангел Иванов, The abyss of fear IІ Награда на Мегахим: Владимир Киров, Книгата Награда на Фондация Еконт: Васил Николов, Различно Награда на Хлебозавод Русе: Ивана Македонова, Любов Награда на хотел Ломбарди: Гриша Кубратов, Етюд за саксофон и контрабас Войн де Войн и Мари Чивиков представиха перформанса „Революцията няма да умре с нас…“. В акцията съдбите на Анна Войнова и Панайот Чивиков, двамата прадеди на артистите, се сляха в разкриване на тяхното минало и оценка на настоящето.
![]() На 27 октомври 2017 г. (петък) ще бъде открита изложба на Шестото Международно биенале „Изкуството на миниатюрата“. Организатори на събитието са Община Русе, Художествена галерия – Русе, Съюз на българските художници, Дружество на художниците Русе. За участие в конкурса творби изпратиха 178 артисти от България, Австрия, Босна и Херцеговина, Германия, Италия, Македония, Румъния, Турция, Хърватска, Япония. По - рано, на 20 октомври жури с председател Гуе Шмидт, Австрия – куратор, художник; Ирена Петрова – Директор Дирекция „Култура и образование“, Община Русе; Стоил Мирчев – представител на СБХ; Димитър Анастасов – художник и Елена Великова – директор на ХГ – Русе, селектира произведенията и излъчи победителите в категориите живопис, графика, рисунка, скулптура и фотография, както и носителят на Голямата награда. Съгласно регламента на конкурса са осигурени допълнителни награди от Съюз на българските художници, Дружество на художниците Русе, Мегахим, Фондация "Еконт", хотел "Ломбарди". В предстоящата експозиция ще бъдат показани 276 творби на 125 автора. Програмата на събитието включва: 18.00 ч. – официална церемония и награждаване. 19.00 ч. – пърформанс на Войн де Войн и Мари Чивиков „Революцията няма да умре с нас…“ Експозицията ще продължи до края на годината. Русенската галерия гостува в Художествена галерия - Силистра с творби от фонда си. Изложбата „Музика” е опит за намиране и показване на пресечната точка между двата свята - на музиката и визуалното изкуство. Колекцията включва над 50 произведения, създадени в дълъг период от време, обхващащ повече от 4 десетилетия. Сбирката е „извадена от депото” за първи път през 2011 г. В Силистра са представени 25 избрани творби. Традиция от 80-те години на миналия век е Международният фестивал „Мартенски музикални дни” да бъде съпътстван от изложби, които в последните 6 години прерастват в изложби – конкурси с тематична музикална насоченост.
Изложбата може да бъде видяна в Силистра до 11 ноември 2017 г. ![]() На 27 октомври 2017 г., в Художествена галерия – Русе ще бъде открита изложба с творби от 6-то издание на Международното биенале „Изкуството на миниатюрата“. Темата на форума тази година е „Нищо не плаши така, както допира с непознатото“. Продължава събирането на произведенията, като срокът за получаването им е 17 октомври. До този момент участие са заявили 70 автори от България, Сърбия, Македония, Румъния, Италия, Хърватска, Турция, Австрия. Сред тях има художници, традиционно присъстващи във всички издания на конкурса, но и творци, които се включват в надпреварата за първи път. Биеналето „Изкуството на миниатюрата“ се провежда под патронажа на кмета на град Русе г-н Пламен Стоилов и се осъществява с финансовата подкрепа на Община Русе и Министерство на културата на Р България. Програма за 27 октомври 2017 г.: 18.00 ч. – официално откриване на изложбата, церемония по награждаване. 19.00 ч. – пърформанс на Войн де Войн и Мари Чивиков „Революцията няма да умре с нас…“. По-долу публикуваме концепцията на артистите: “Осъзнавайки, че двамата ни прадеди са били фигури с революционни идеи и активисти по едно и също време в различни краища на България, Войн де Войн и Мари Чивиков обединяват сили в този пърформанс да изследват общите идеи на тези, започнали борба срещу „лошото“ или по-конкретно фашизма преди цял век. С различни съдби и активност, ние сливаме съдбите на тези двама революционера, Панайот Чивиков, заключен поради писане на поеми и участие в анархистко движение, а Анна Войнова измъчвана в затвор поради политическите си виждания, от което впоследствие умира на ранна възраст. Какво ако двамата са се познавали? А може би това не е изключено? Имперсонирайки нашите предшественици, ние ще ползваме фиктивна и документална информация за биографичния характер на тази акция пърформанс, да разкрием тяхното минало и да преценим статута на настоящето.“ |
Архив
February 2021
Категории |