![]() На 1 септември от 18.00 ч. ще бъде открита изложба на Гроздан Илков-Графа и Мия Божилова. Живописните творби и пластики на Гроздан Илков – Графа се съчетават с художествената фотография на Мия Божилова. Общата експозиция е под надслов „Речен джаз“. Това е третата съвместна изложба на двамата пловдивчани, след осъществените през 2018 г. и 2019 г. „Анатомия на джаза“ и „Fifty Fifty“. Гроздан Илков- Графа е ученик на Кольо Карамфилов, а Мия Божилова е дъщеря на известния художник Георги Божилов-Слона. Изложбата ще продължи до 15 септември. Пътуване по безкрайната река Изложбата ,,River Jazz'' на пловдивските художници Мия Божилова и Гроздан Илков-Графа е поредният техен проект. Тандем в изкуството и в живота, двамата автори ни канят на интимен танц на музика, която сякаш излиза от тромпета на Майлс Дейвис. Всичко е странно, всичко е неочаквано и всичко е хармонично. Двамата ни хващат за ръка и ни повеждат на разходка по безкрайната река на живота. И през цялото пътуване ни подаряват перли от речни миди. Частички от уловени чувства , спомени и докосвания. И всичко се движи, и всичко е много вглъбено. Безспорно , крайъгълен камък в изложбата са двете пластики на Графа - ,,Машина за джаз'' и ,,Сърцето на механичната риба''. Туптят като сърце. Светят като двойно слънце в далечна галактика. Отблизо приличат на носталгичен пъзел, събран от стари преоткрити неща и предмети. Отдалече просто светят със син лунен ореол. И все пак... Ако бяха сами и изгубени в смисъла, не биха имали силата на докосването, ако ги нямаше фотографиите на Мия. Контрапунктът на търсенията на Графа. Неговият пристан на безкрайната река. Мия има удивителната способност да се вглъбява. Тя навлиза в дълбоката вода, отпуска се по течението на съзерцанието и докосва плахите и нежни подводни създания. Фотографиите ѝ са огледало , в което може да видиш истинската си душа. Чувства, копнежи и речни пристани. Мия и Графа ни канят на едно интимно пътуване по безкрайната река. То е изпълнено с тихо съзерцание, естетична наслада и бягство от действителността , която се оказва, че много често не е толкова хубава. Да се качим на борда на техния вълшебен кораб и да потеглим по безкрайната река на живота. А над нас да звъни дъждовният тромпет на Майлс Дейвис. . На 17.08.2021 г. от 18 ч. в Художествена галерия - Русе ще се открие изложбата "Познатият и непознат Георги Чендов". Тя е част от едноименния проект, чрез който се отбелязва сто годишнината от рождението на първия директор на Русенската художествена галерия и на Русенската опера.
Изложбата включва картини, постъпили във фонда на галерията във времето, когато Чендов е директор. Семейство Чендови представя архивни материали. Държавен архив – Русе предоставя фотографии от представления и програми от операта на композитора Александър Йосифов „Моряшка чест“, на която Георги Чендов е либретист и режисьор. Проектът, който е финансиран по програма „Култура“ на Община Русе, предвижда да бъде издаден сборник със статии, посветени на Георги Чендов. Той ще съдържа документи, спомени и свидетелства за началото на русенските културни институти Операта и Галерията.
В Художествената галерия ще бъде представена изложба по проект „Под патината на времето. Реставрация на 34 бр. творби от фонда на ХГ - Русе“ на 03.08.2021 г., вторник от 18 ч., ул. „Борисова“ 39.
Проектът е изцяло финансиран по програма на Министерството на културата, тема „Дейности по опазване и представяне на движимото културно наследство и визуалните изкуства в музеите и художествените галерии“. Включва избрани творби от фонда, постъпили в първите години от набирането на колекцията и крайно нуждаещи се от реставрация. Те са непоказвани десетилетия именно заради тяхното състояние. Публиката ще може да види селекцията, която представя българското изкуство в периода 40 - 50-те години на 20. век. Включени са имена като Димитър Гюдженов, Никола Ганушев, Крум Иванов, Васил Стефанов - Чилито, Марчо Киров, чиито творби ще „изгреят“ след работата на реставратора Татяна Трифонова. За работата си тя казва, че е търси възможно най-малка, но достатъчна намеса, за да блеснат произведенията пред очите на любителите на изобразителното класическо изкуство. След като са рамкирани, те оформят една изложба-бижу на фона на бързо променящото се ежедневие. Проектът предвижда гостуването на изложбата в Художествена галерия – Казанлък и онлайн представяне, в което ще се включат и работни кадри от процеса на реставрацията. Изложбата ще продължи до средата на август, след което Галерията подготвя изложба по повод 100 години от рождението на Георги Чендов, първият директор на културния институт. |
Архив
April 2022
Категории |