„Мостове на светлината” се нарича изложбата на известния пловдивски художник Вълчан Петров, която ще бъде открита на 31 август от 18 часа. Експозицията ще остане отворена за посетители до 15 септември.
Избраните 25 картини на Вълчан Петров са с ясно визуализиран символен език. В тях са кодирани теми за християнството и тракийската култура, помирението на религиите, произхода и бъдещето на човечеството. Вълчан Петров е роден в Хисаря през 1947. Завършва НХА, специалност „Стенопис“. От 1980 до 1984 г. е преподавател в художествената гимназия в Пловдив. От 1984 до 1993 г. е директор на Градска художествена галерия - Пловдив. От 1993 г. е художник на свободна практика. Вълчан Петров има над 15 фрески, мозайки и керамики в различни градове в България и един в Пескара, Италия. Реализира над 40 самостоятелни изложби в България и по света , носител на множество награди. Негови работи са собственост на художествените галерии в страната, в музеи и частни колекции в Мексико, Бразилия, Франция, Великобритания, Белгия, Холандия, Полша, Чехия, Сърбия и др. Художествена галерия - Русе получи три нови дарения от участници в изложбата Goyart International, която бе открита на 17 август. Това са творбите на художниците Тудор Шербанеску, Румъния и Буенвентура Гарсия Мартин, Испания.
Тудор Шербанеску живее 8 години в Мадрид, след което се завръща в родината си. Реализира изложби в Мадрид, Париж и Ню Йорк, участва в проектите на организация Goyart, която за последните 15 години представя над 500 изложби в повече от 25 страни. Художникът изповядва вижданията си за изкуството: "Живописта за мен е нещо, с което съм много обвързан. Тя не е просто страст. Това е алтернативен начин на живот. Картината е свързана с моето съществуване и винаги ще бъде, до края". Една от дарените картини на Тудор Шербанеску е озаглавена "Дунав". Буенвентура Гарсия Мартин живее в Мадрид. Занимава се с фотография и сценография. Неговата закачлива творба, изобразяваща Мигел де Сервантес, също постъпва като дарение във фонда на Русенската галерия. Създателите на проекта Goyart, част от който са и двамата автори, вярват в един общ свят без граници. Дарените произведения и останалите творби на художници от Аржентина, Бразилия, Колумбия, САЩ, Венецуела и България, могат да бъдат видяни в залата на галерията до 30 август. На 27 август, от 18.30 ч. Художествена галерия – Русе гостува със своя проект „Разкази, вдъхновени от картини“ в галерия MAG3 в град Виена, Австрия. Представянето на изложбата от фонда на Галерията и едноименния литературен сборник се осъществява с финансовата подкрепа на програма "Мобилност" на Национален фонд „Култура“. Инициативата бе високо оценена от комисията, като мотивацията за решението гласи: „Проектът е от значение за надграждане на партньорството между ХГ-Русе и Виенската галерия MAG3 и представяне пред австрийската общественост на творби на утвърдени български художници и техния отклик в разкази на изявени европейски автори, като има висока художествена стойност“. На откриването на 27 август ще присъстват: Гуе Шмидт - артистичен директор на галерия MAG3, Елена Великова – директор на ХГ-Русе, проф. дфн Пенка Ангелова, председател на Международно дружество „Елиас Канети“, проф. Румяна Конева – директор на Български културен институт „Дом Витгенщайн“, Уши Лихтенегер - кмет на виенския район Леополдщат. По време на престоя в град Виена са предвидени срещи с български и австрийски художници и писатели. Проектът „Разкази, вдъхновени от картини“ бе представен пред публика за първи път на 18 май в град Русе, в рамките на Нощта на музеите. Художествена галерия "Станислав Доспевски" – Пазарджик гостува в Русе с изложбата "Георги Машев - живопис и рисунки". Представянето на колекцията ще се състои на 21 август, от 18.00 ч. в Художествена галерия - Русе.
Изложбата е посветена на 130 години от рождението на знаменития пазарджишки художник. В експозицията са представени 64 селектирани творби – живопис, рисунка и карикатура от фондовете на галериите в Пазарджик, Пловдив, София, Казанлък, Русе и Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН. Най-голяма част от произведенията се съхранява в галерията в Пазарджик. Изложбата е съпътствана от богато илюстриран каталог. Георги Машев е сред големите автори на модерното българско изкуство от първите десетилетия на ХХ в. Днес името му извиква асоциации преди всичко с картините на фолклорна и символистична тематика. Особено популярни за неговото творчество са платната със сюжети от старата българска история, серията за Крали Марко, Момчил войвода, и не на последно място цикълът платна и рисунки „Адам и Ева“, в които със средствата на хумора художникът предлага свой прочит на библейската тема. Изкуството му е оценено приживе. Критиката се изказва ласкаво за неговите участия в общите художествени изложби. Представянето му в Парижкия салон на изкуствата през 1931 г. е забелязано. Награден е за цикъла си „Адам и Ева“ в „Салонът на 100-те“ – авторитетно сдружение на френските художници-хумористи, които го приемат за свой член. Той е в приятелски връзки с поети, писатели, културни дейци – Константин Константинов, Димчо Дебелянов, Христо Ясенов, Димитър Подвързачов, Николай Лилиев, сред които неговата разностранно надарена личност, интелектуален потенциал и артистично присъствие са високо ценени. В своята мемоарна книга „Път през годините" писателят Константин Константинов пише: „В младата история на българското изобразително изкуство Георги Машев се отделя рязко от другите, неочакван и своеобразен... Днес малцина го знаят. Ала по-късно към това усамотено убежище, край което минава пътят на българското изобразително изкуство, ще се върнат, уверен съм, не един от младите, като към изходна точка, установена от първия български визионер в живописта." Изложбата в Русе ще продължи до 2 септември. ![]() На 17 август, от 18.30 ч. в Художествена галерия - Русе се открива международна изложба, проект на ГояАрт (GOYART) - испанска организация, която презентира произведения на творци в Испания, Европа и целия свят, притежаваща изключителните права да организира изложбите на Салвадор Дали извън Испания. Куратор на експозицията в Русе е сеньор Горгонио Санхуан, президент на ГояАрт и директор на едноименната галерия в Барселона. Ще бъдат представени 22 съвременни автори, работещи в областта на живописта и фотографията. Специален гост от българска страна е Светлозар Недев. Изложбата ще продължи до края на месец август. |
Архив
February 2021
Категории |