![]() Художествена галерия – Русе спечели финансиране по програма „Публики” към Национален фонд „Култура”. Проектът „Арт зона” олицетворява стремежа на ХГ – Русе за поддържане и развитие на устойчиви програми за популяризиране на изобразителното изкуство с цел достигане до хора от различни възрасти, насърчаване на социалното и културното им приобщаване. Във връзка с това екипът предвижда изработването на висококачествени репродукции на избрани творби от фонда на Галерията с данни към тях, които в продължение на 2 месеца (май и юни 2016 г.) да бъдат експонирани на определени места в публичното пространство. Проектът ще бъде съпътстван от арт събития, които да информират обществеността, както и да стимулират включването на разнородна публика. Ще бъде инициирана дискусия за ролята на изкуството в градската среда с участието на експерти, архитекти, художници. Инициативата трансформира потенциала на част от колекцията, представена по съвременен, интерактивен начин, осигуряващ друг тип взаимодействие с изкуството и неповторими преживявания. Проектът „Арт ваканция в Галерията”, финансиран по Програма за подкрепа на проекти в областта на културата и изкуството на Община Русе, завърши с откриването на изложба на малките художници. За своята работа и успешно представяне те получиха подаръци – комплект картички със своя творба и папка, в която могат да носят или съхраняват своите рисунки. Този малък празник за тях беше подкрепен и с почерпка от наградата за най-оригинална маска от Русенския карнавал.
Художествена галерия – Русе продължава заниманията с деца през лятната ваканция. Всеки вторник и четвъртък от 9 до 13 ч. желаещите да творят млади художници могат да опитат различни приложни и изящни техники, да реализират творчески задачи, което ще им помогне да развиват творческия си поглед и естетика. Повече информация и записване може да бъде направено в ХГ – Русе и на тел. 082 / 821 735. Художествената галерия в Русе ви кани в петък, 3 юли, от 18.00 ч. на изложба графичен цикъл „Богомили” на Виолета Гривишка – Танева и представяне на книгата „Богомило-катарската философия като живяна етика” на проф. дфн Ерика Лазарова.
Виолета Гривишка-Танева е родена в гр. Плевен през 1937 г. Завършва Художествена академия в София, специалност „Графика”. Има над 30 самостоятелни изложби. Участва в международни биеналета и триеналета на графиката в Бразилия, Франция, Биенале за гравюра на дърво в Банска Бистрица, Интерграфик – Берлин, във всички издания на Биенале на графиката – Варна, тези в Сапоро и Кочи – Япония, в изложби на българския екслибрис в Европа. В края на 2011 г. художничката дарява на ХГ ”Илия Бешков”- Плевен 140 творби: 85 гравюри, литографии, пастели и 55 екслибриса, които формират една нова колекция в общия художествен фонд на галерията: „Богомили” – основната творческа тема на Виолета Гривишка – Танева от 1968 г. От тези творби е сформирана мобилна колекция от 44 графични листа, която през последните години гостува в галерии в България, както и в българските културни институти в Братислава, Прага, Бърно, Варшава, Будапеща и Виена. Изложбата представлява задълбочено художествено и историографско изследване на богомилството по българските земи и разпространението му в Европа и Русия, придружено от географски карти, изработени от Виолета Гривишка – Танева. Експозицията ще бъде презентирана от Антоанета Караиванова – главен уредник в ХГ „Илия Бешков” – Плевен и може да бъде видяна до 31 юли. Огнян Стамболиев ще представи книгата „Богомило-катарската философия като живяна етика” на проф. дфн Ерика Лазарова, издание на Авангард принт, Русе, 2013 г. Проф. дфн Ерика Лазарова завършва философия в СУ „Св. Климент Охридски“ и културен мениджмънт в Австрия (1993). Има над 160 научни публикации на български, английски, немски, френски, руски и чешки език, както и над 500 научно-популярни публикации в периодичния печат. Нейните научни интереси са в сферата на историята и философията на културата, история на науката, етика, естетика. „Богомило-катарската философия като живяна етика”, според дфн Георги Василев, е „едно значително изследване, с подчертано новаторски дух и оригинални авторови идеи, с много голям обем обхваната емпирична материя, със значими приносни за нашата наука концепции, обобщения и изводи”. |
Архив
February 2021
Категории |