Художествена галерия - Русе
  • Начало
  • Новини
  • Изложби
    • Постоянни изложби
    • Временни изложби
  • Колекции
    • Живопис
    • Графика
    • Скулптура
    • Съвременно изкуство и фотография
  • Биенале "Изкуството на миниатюрата"
  • Конкурси
  • Публикации
  • За контакти
  • EN

Концерт на Анай Валрад и Николай Иванов Ом

26/6/2018

Comments

 
Picture

На 28 юни (четвъртък), от 19.00 ч. в Галерията ще бъде представен музикален концерт на дуо Анай Валрад (вокал, китара, пиано, композиции) и Николай Иванов (вокал, китара, клавишни, композиции).

Вход: 5 лв.

Анай Валрад (Anai Valrad) е родена в Чили, но понастоящем живее и твори в Берлин. Интересът ѝ към българският фолклор я довежда до сайта на Николай и така се ражда още един проект смес между финната песенна стилистика на Анай и разноликата музикална тъкан, която от години изгражда изпълненията на ОМ – амбиент, етно, фюджън и езотерична музика. Резултатът е интригуващ за различен спектър от публиката, а енергията вибрира през множество контрастни състояния.

Николай Иванов ОМ е художник, живописец, музикант и композитор. Свири с различни млади джаз формации. През 1991 основава Арт Формация ОМ - първата етно амбиент българска група и с нея интензивно концертира и записва музика. Николай Иванов участва в множество фестивали и свири в Европа, Азия и Далечния Изток. Участва в многобройни интернационални проекти с музиканти от Европа и Изтока.

Comments

Анри Матис. Литография.

20/6/2018

Comments

 
Picture
От 20 юни до 20 август Художествена галерия - Русе представя творби на френския художник Анри Матис.

Анри Матис (1869 – 1954) е един от най-великите творци, извършил революция в пластичните изкуства от началото на ХХ век, признат за водеща фигура на модернизма.  През 40-те години художникът работи и като илюстратор, създавайки черно-бели илюстрации за няколко книги и над сто литографии за издателството Мурло Студио в Париж.

 

В изложбата са включени черно-бели и цветни литографии, обединени в няколко серии.
Книгата „Джаз“ е публикувана през 1947 г. в ограничен тираж и съдържа цветни колажи, придружени с афоризми на автора. В изложбата са представени произведенията от първото американско издание, публикувано от Джордж Бразилер в Ню Йорк.
Друга серия от 9 рисунки, създадени в периода 1949 - 1952 г.,  илюстрира мястото на жената в творчеството на Матис.  Публикувани през май 1952 г. от списанието за изкуство "Derriere le Miroir" на издателство Mагт  в Париж, портретите и голи фигури демонстрират гениалността на художника с няколко линии да  разкрие уединението, интимността и дълбокия емоционален свят на своите модели. 74 литографии са включени в „Антология на любовта“ по Пиер дьо Ронсар, публикувана от Алберт Скира през 1948 г. Анри Матис започва да работи върху тях през 1941 г., като избира и илюстрира любовните поеми на френския поет от 16 век. Литографиите отразяват любимите теми на Матис – плодове, цветя, женски форми и портрети.

Творбите са собственост на немския колекционер Томас Емерлинг.



Comments

Представяне на книгата „От Мърквичка до Минотавъра“ от Митко Новков

15/6/2018

Comments

 
Picture


 21 юни 2018 г., 18.00 часа,
 Художествена галерия – Русе, ул. „Борисова“ 39
 
 
 Книгата ще представят доц. Мира Душкова и д-р Мая Ангелова
 


За книгата:
Издателство „Жанет-45“, художник: Христо Гочев, редактор Пламен Петров
Първата част „Образи на българското” опитва да изгради (не)единен образ на българина през Бай Ганьо и Алеко, но и през Дечко Узунов и Кръстю Сарафов, чрез Дякона Левски и многоликия Балкан и чрез Иван Милев.
 
Във втора част „Лица на художеството“, на границата между научно-изследователското, есеистичното и белетристичното книгата се дават няколко отговора на въпроса Защо трябва да правиш изкуство?
Новков разказва различни истории за различни български картини и художници – „Благовест” на Сирак Скитник, „Крали Марко” на Иван Милев, за портрета на Кръстьо Сарафов в ролята на Фалстаф, нарисуван от Дечко Узунов, за Васил Бараков, Елиезер Алшех и Бронка Гюрова, Атанас Яранов-Шаро, Станислав Памукчиев, Греди Асса, Христо Стефанов, Йоан Левиев-Йони, Енчо Пиронков, Димитър Киров-ДиКиро, Георги Божилов-Слона, скулпторите Александър Дяков и Павел Койчев, Андрей Даниел и др.
 
Богато илюстрирана, „От Мърквичка до Минотавъра“ е ценен дар за любителите на изкуствата.
 
Според Емил Басат книгата е необикновена, в което може да се убеди всеки, посегнал да я прочете. Тя е събрала в себе си всичките умения на Митко Новков в областта на културната журналистиката, философията, психологията, културологията, митологията, социологията, народопсихологията и любовта му към изобразителното изкуство. И най-вече любовта му към българското изобразително изкуство.
*
„От Мърквичка до Минотавъра“ е поредното гмуркане на Митко Новков в света на изкуството. Гмуркане, което ни повлича към галерия от образи, създадени от знакови творци като Иван Мърквичка, Иван Милев, Сирак Скитник, Васил Бараков, Златю Бояджиев, Дечко Узунов, Станислав Памукчиев, Павел Койчев, Греди Асса, Андрей Даниел и др. Авторът се оттласква от полето на изкуствознанието, за да фокусира вниманието върху понякога неочакваните смисли, които художниците ни завещават. „От Мърквичка до Минотавъра“ е и лабиринт, в който се лутат фигурите на Бай Ганьо, Левски, Балканът, Кръстьо Сарафов, Минотавърът на Андрей Даниел и кой ли още не, за да ни изведат по един от възможните пътища отвъд собственото ни незнание. Пътища, очертани по начин, на какъвто у нас е способен само Митко Новков – смело, освободено и изтънчено. За съжаление на българското изкуствознание и за щастие на автора на книгата.
Пламен В. Петров, редактор на книгата
 
За автора
МИТКО НОВКОВ е роден на 25 юли 1961 година в село Бързия – последен подстъп преди прохода Петрохан на път към София. Гимназия завършва в Берковица, в Софийския университет се дипломира като магистър по психология и философия (1988). Доктор на Факултета по журналистика и масови комуникации на СУ „Св. Климент Охридски“. Освен психолог и философ, Митко Новков е и литературен критик и медиен анализатор, журналист и публицист, радиоводещ и есеист.
Автор на седем книги с критика, есета и „западни коани“, редът им е отзад-напред: „От Мърквичка до Минотавъра“, „Намерени в превода“, „От Медуза до Магрит“, „Нервът телевизия“, „Подир сенките на литературата“, „БАРТвежи“, „Изядената ябълка“.
В момента е отговорен редактор на Радиотеатъра в Програма „Христо Ботев“ на БНР.
 


Comments

Изложба "Български архитектурен модернизъм"

11/6/2018

Comments

 
Picture

Поредната спирка на пътуващата изложба е в Русе. Тридесетте табла, представящи различни жилищни, обществени и индустриални сгради от междувоенното Модерно движение, ще бъдат показани в Художествена галерия Русе. Откриването е на 12-ти юни от 18:30 ч., като непосредствено след това - от 18:50 ч. - ще бъде изнесена кратка лекция-презентация за историята на стила и за архитектите. От 20:00 ч. е предвидена  кратка обиколка по някои от най-значимите модернистични междувоенни обекти в дунавския град.
Изложбата "Български архитектурен модернизъм". Образци от 1920-те, 1930-те и 1940-те" е резултат от няколкогодишни изследвания в цялата страна на екипа на Фейсбук страницата - Васил Макаринов и Теодор Караколев - както и на безценната помощ на  приятели и сътрудници – архитекти (д-р арх. Любинка Стоилова, арх. Любомир Пейчев, арх. Георги Събев), изкуствоведи (доц д-р Ружа Маринска), историци и други любители на архитектурата, Център българо-европейски културни диалози (https://becd.nbu.bg/). Финансовата подкрепа е на Централен фонд за стратегическо развитие към Нов Български Университет. Медийни партньори са вестник Дневник и сайтът mediacafe.bg.
Изложбата вече бе представена във Варненски свободен университет Черноризец Храбър, Културен център Морско казино, Общинска библиотека Искра Казанлък, Национален политехнически музей / National Polytechnic Museum, Нов български университет (UniArt Gallery), Къщата на Архитекта, Художествена Галерия Жорж Папазов и Дом на хумора и сатирата, Габрово / House of Humour and Satire, Gabrovo

За банера е използван план на фасадата на пристанищната гара в Русе от арх. Иван Бояджиев, 1928 г.

Comments

Участие в конференция "Детето, децата, детството" в Сопот

6/6/2018

Comments

 
Директорът на Художествена галерия – Русе, Елена Великова, участва Националната научна конференция "Детето, децата, детството" в Сопот, състояла се на 1 и 2 юни 2018 г. По темата организаторите Къща музей "Иван Вазов" и Център за етнология и културна антропология към ВТУ "Св. Св. Кирил и Методий" обединиха музеите, галериите и училищата и бяха представени доклади и презентации в наситената двудневна програма.
От фонда на Художествена галерия – Русе бяха включени композиции с деца и детски портрети от български художници, които формират самостоятелно представяне по темата за детето и възможност за развитието ѝ в бъдеще.
Picture
Picture
Comments

Страхил Найденов. Изложба Мозайка

5/6/2018

Comments

 
Picture
На 6 юни (сряда), от 18.00 ч. ще бъде открита изложба Мозайка на Страхил Найденов.


Авторът е роден на 02.09.1973 в Плевен, България.
Работи в областта на мозайката, 3D мозайката и скулптурната мозайка. В своята работа използва естествени камъни, минерали, стъкло и керамика.
Член на Съюза на българските художници, Международната aсоциация за пластични изкуства АИАП /ЮНЕСКО/, Групата на плевенските художници.
Реализира самостоятелни и участва в групови изложби в България, Италия, САЩ, Швейцария, Япония.
Носител на награда Art Olympia 2017, Токио, Япония.

Експозицията ще продължи до края на месец юни.


Comments

    Архив

    April 2022
    March 2022
    February 2022
    January 2022
    November 2021
    October 2021
    September 2021
    August 2021
    July 2021
    June 2021
    May 2021
    April 2021
    March 2021
    February 2021
    January 2021
    December 2020
    November 2020
    October 2020
    September 2020
    August 2020
    July 2020
    June 2020
    May 2020
    April 2020
    March 2020
    February 2020
    January 2020
    December 2019
    November 2019
    October 2019
    September 2019
    August 2019
    July 2019
    June 2019
    May 2019
    April 2019
    March 2019
    February 2019
    January 2019
    December 2018
    November 2018
    October 2018
    September 2018
    August 2018
    July 2018
    June 2018
    May 2018
    April 2018
    March 2018
    February 2018
    January 2018
    December 2017
    November 2017
    October 2017
    September 2017
    August 2017
    July 2017
    June 2017
    May 2017
    April 2017
    March 2017
    February 2017
    January 2017
    December 2016
    November 2016
    October 2016
    September 2016
    August 2016
    July 2016
    June 2016
    May 2016
    April 2016
    March 2016
    February 2016
    January 2016
    December 2015
    November 2015
    October 2015
    September 2015
    August 2015
    July 2015
    June 2015
    May 2015
    April 2015
    March 2015
    February 2015
    January 2015
    December 2014
    November 2014
    October 2014
    September 2014
    August 2014
    July 2014
    June 2014
    May 2014
    April 2014

    Категории

    All

    RSS Feed

Powered by Create your own unique website with customizable templates.
  • Начало
  • Новини
  • Изложби
    • Постоянни изложби
    • Временни изложби
  • Колекции
    • Живопис
    • Графика
    • Скулптура
    • Съвременно изкуство и фотография
  • Биенале "Изкуството на миниатюрата"
  • Конкурси
  • Публикации
  • За контакти
  • EN