Художествена галерия - Русе
  • Начало
  • Новини
  • Изложби
    • Постоянни изложби
    • Временни изложби
  • Колекции
    • Живопис
    • Графика
    • Скулптура
    • Съвременно изкуство и фотография
  • Биенале "Изкуството на миниатюрата"
  • Конкурси
  • Публикации
  • За контакти
  • EN

Жужа Керестеш. "Парцалени картини"

29/6/2016

Comments

 
Picture

Унгарски културен институт гостува на ХГ - Русе с изложбата „Парцалени картини" - картини от плат и конци на Жужа Керестеш.

Жужа Керестеш е унгарски керамик, скулптор и художник на творби от текстил. Художничката рисува и проектира коприна, плете лико, изработва интарзии от дърво, керамики за вътрешен дизайн, прави декори, скулптури, маски за театри. Картините й са сътворени от цветните текстилни изрезки, останали от изготвени вече декори, и се раждат за нов живот въз основа на черно-белите графики с молив и туш, превъплъщаващи лични преживявания на различни места у дома и в чужбина.
От 1995 г., когато започва да изработва тези картини, Жужа Керестеш има повече от 100 самостоятелни и групови изложби, с които е печелила и много награди.
Гостувала е в Австрия, Кипър, Черна гора, Люксембург, Румъния, Словакия, но в България е за първи път.
Изложбата  ще продължи до 22 юли 2016 г.


Comments

June 28th, 2016

28/6/2016

Comments

 
Picture
                  NORTH   - EAST    PROJECT
 
 Карл Сеглем (Норвегия) –  тенор саксофон, рогове, композиции
 Николай  Иванов ОМ (България) – клавишни, китара, вокал, композиции
Рамеш Шотам ( Индия, Германия) – перкусионни инструменти, композиции
 
 Вход - 5 лв.


      Един проект , чиято цел е да срещне музиканти, които черпят от една страна от традицията, а от друга се стремят да я трансформират в съвременен фюжън, на който най-добре приляга етикeта ,,Cross Culture''.
            Музиката се превръща в ,,мост'' и съединява културите на Изтока и Запада в нов баланс.
Това е идеята, обединяваща тримата музиканти – Карл Сеглем (Норвегия), Николай Иванов ОМ (България) и Рамеш Шотам (Индия, Германия).
            Сплав от етно и джаз влияния , от ,,уърлд'' мотиви, импровизация и спонтанност превръщат това музициране в пътуване през различни измерения, чийто единствен  смисъл е нашето вътрешно обновяване и хармония.
     В различни периоди музикантите са свирили  заедно,  но никога в това трио,  което е
своеобразна премиера.     
 
     Карл Сеглем е от значимите и интересни тенор саксофонисти на съвременната Норвежка сцена, също така е много известен с изпълненията си на традиционни рогове и като поет. Има издадени над 25 албума. Прави музика за филми, пише поезия и е продуцент и мениджър на лейбъла  NORCD цели 20 години. Като композитор той създава нови форми, базирани на джаз, фолклор и инспирации от електроника.  Носител е на най-голямата награда за джаз в Норвегия и е номиниран за  Грами. Свирил е във всички Европейски страни, Япония, Индия, Пакистан, САЩ и др.
 
    Николай Иванов е музикант, композитор и художник, той е от пионерите на идеите за създаване на ,,Cross Culture'' музика в България. Познат е като основател на Арт Формация ОМ. След 2000 работи активно и осъществява многобройни български и интернационални проекти. Автор е на музиката на 48 филма и релизира 25 CD, издадени  в Германия, Унгария, Норвегия, Франция и България.
Френската филмова компания МК2  в серията “Musique et cinema du Monde”  селектира и един български автор - Николай Иванов, а с музиката към документалния филм ,,Потъването на Созопол'' получава серия награди – номинация от Миланската филмова Академия и награда за най-добра филмова  музика в Лос Анжелис. Свирил е с музиканти от цял свят и е концертирал из цяла Европа, Африка, Далечния и Средния Изток.
 
    Рамеш  Шотам  е един от знаменитите перкусионисти днес. Преминал през прочутата перкусионна школа в Бангалор, се установява през 90-те в Кьолн, където реализира изключителен синтез в ударните инструменти. Участвал е в създаването на над 120  компактдиска  и е свирил из целия свят на най-престижните фестивали, а през годините свири със съзвездие от велики музиканти като Карла Блей, Дон Елис, Чарли Мариано, Маркус Щокхаузен, Глен Моор, Раби Абу Халил, Кени Уилър, Нгуен Ли, Стив Колман, Карнатака колидж, и много други. Особено интересни са неговите проекти с други големи перкусионисти на световната музикална сцена - Арто Тунгбайциян и Окай Темиз. Рамеш преподава през годините в  различни консерватории - Байройт, Ротердам, Ваймар, Нюрнберг, Рошток. 
    


Comments

Изкуство в градска среда

26/6/2016

Comments

 
Picture

Уважаеми съграждани, колеги и приятели,

Русенска художествена галерия има удоволствието да Ви покани на дискусия на тема „Изкуство в градска среда”. Събитието ще се състои на 28 юни (вторник) от 18.00 ч., ул. Борисова № 39.

Дискусията е част от проекта „Арт Зона”, одобрен и финансиран по програма  Публики, 2015 г. на Национален фонд „Култура”.

В събитието специално участие ще вземе г-н Лъчезар Бояджиев с презентация на тема „Как се интегрират истории от градската памет в художествени обекти”.

Дискусията ще протече в три основни модула: представяне на проекта „Арт Зона” (ХГ – Русе), презентация със селектирани примери (Л. Бояджиев), отворена дискусия с публиката.


Лъчезар Бояджиев (1957, София). Визуален артист. Работи с лични интерпретации на обществени процеси, с градска визуалност и намеси в публичното пространство. Прави инсталации, фотографии, обекти и рисунки, видео и пърформативни лекции. Подобни проекти реализира в Пловдив през септември 2014 г. за Нощта на музеите; в София през юни 2013 г. за проекта Западен парк – изкуство в публичното пространство; в Йерусалим през август 2008 г. в рамките на The Jerusalem Show 0.1 – изкуство в градската среда; в Сингапур, Любляна, Касел, Санта Фе, Белград, Шарджа, и много други. Негови творби са били представяни в: “Изпъчи се и задръж!”, One Night Stand,София  (2014, соло); “Not a Library Artist either”, SALT Galata, Истанбул (2013, соло); “Художник в депото”, СГХГ, София (2010, соло); “Mature and Angry”, Ancient Bath – CCA, Plovdiv, Bulgaria; “The Grammar of Freedom: Five Lessons”, GARAGE MCA, Moscow and “Art for Change 1985-2015”, Sofia City Gallery, Sofia (2015); “Disconsent”, Ancient Bath – CCA, Plovdiv, Bulgaria (2014); “Economics in Art”, MOCAK, Cracow (2013); “The Best of Times, the Worst of Times”, 1st Biennial, Kiev and “The Eye Never Sees itself”, 2nd Biennial, Yekaterinburg (2012); “The Global Contemporary”, ZKM, Karlsruhe (2011); 2010 – “Thank You for Your Understanding”, 2-ро биенале, Антакия; “The Fate of Irony”, KAI 10, Дюселдорф; “Beyond Credit”, Antrepo 5, Истанбул; “Wealth of Nations”, Spike Island, Бристол; 2009 – “Common History and its Private Stories”, MUSA, Виена; “Liquid Frontiers”, Лил; 2008 – “Art, Price and Value”, Palazzo Strozzi, Флоренция; “Wonder”, 2-ро биенале, Сингапур; “The Jerusalem Show”, Al-Ma’mal, Йерусалим; “Lucky Number Seven”, 7-мо биенале SITE, Санта Фе, САЩ; 2007 – “Footnotes: on Geopolitics, Markets and Amnesia”, 2-ро биенале, Москва; “5 Views to Mecca”, Feinkost, Берлин (соло). Член-основател на ИСИ–София.
 
 


Picture
Picture
Comments

Спечелен проект към Министерство на културата

21/6/2016

Comments

 
Picture

Художествена галерия – Русе спечели целево финансиране на обявена от Министерството на културата сесия за „Подготовка на временни експозиции и образователни програми”. Експертната комисията е подкрепила 42 от общо 63 кандидатстващи организации. В рамките на проекта галерията планира закупуване на информационен киоск и изграждане на мултимедийно приложение. Новите технологични средства позволяват разширяване на възможностите на експозициите чрез представяне на допълнителна текстова и графична информация, показване на отсъстващи произведения, организиране на виртуални изложби, подпомагане на основните музейни образователни дейности.
 
 
 
 


Comments

Проект АРТИСПОРТ

21/6/2016

Comments

 
Picture
Художествена галерия Русе стартира проекта АРТИСПОРТ, финансиран по Програма за подкрепа на проекти в областта на изкуството и културата на Община Русе. В периода 20 – 25 юни се реализира 6 дневен пленер с група от 20 деца на възраст от 8 до 12 години.
АРТИСПОРТ е част от образователната програма на Художествената галерия. С помощта на музеен педагог и гост треньор от ФК Дунав Русе ще се проведат занятия по рисуване с теми и задачи в областта на изящното и приложното изкуства и спортни забавления в нетрадиционното пространство  на кея на река Дунав. 
В заключителния ден на проекта са предвидени изложба на открито и състезания между два отбора, като учениците ще получат грамоти и много подаръци - тениски, купи, топки с автографи от футболния тим на град Русе.
 


Picture
Picture
Picture
Picture
Picture
Picture
Comments

"Създаването" - уъркшоп

19/6/2016

Comments

 
Picture


На 20 юни, от 14.00 ч. в Художествена галерия – Русе, в рамките на изложбата  „Търси се” ще се проведе уъркшоп с ученици от НУИ „Проф. В. Стоянов”. Артистите Йоана Ангелеску, Кристиян Крестинков и Емануел Сава ще демонстрират магията на „Създаването” – гримиране на живо на герой от холивудски филм. Входът е безплатен, а в събитието могат да се включат всички, проявяващи интерес към художествения грим и филмовото изкуство. Това е и последна възможност пропусналите изложбата да видят восъчните маски и фигурите в експозицията.
 

 


Picture
Picture
Picture
Comments

Еврокомисарят по регионална политика Корина Крецу посети Художествена галерия - Русе

17/6/2016

Comments

 
Picture
Участници в заседанието на Съвета по туризъм и сигурност в Дунавския регион, провеждащо се в рамките на Дунавската стратегия, посетиха Художествена галерия – Русе.
 
На 16 юни бе организирано посещение в Русенската художествена галерия на участниците в днешната среща в рамките на Дунавската стратегия. След като се запознаха с изложените колекции от фонда на галерията, те имаха удоволствието да видят и  една малко известна част от творчеството на големия френски импресионист Реноар. Г-н Томас Емерлинг, собственик на настоящата изложба в галерията – „Пиер-Огюст Реноар. Литографии”, представи на гостите изложените в залата 34 единствени литографии на автора и разкри тяхната уникалност в контекста на импресионизма. Сред присъстващите бе и еврокомисар Корина Крецу.
 


Comments

Пиер-Огюст Реноар. Литографии

7/6/2016

Comments

 
Пиер-Огюст Реноар (1841 - 1919). Литографии
Колекция Томас Емерлинг
8 юни 2016 – 20 юли 2016 г.
 
 
РЕНОАР 
Пиер-Огюст Реноар е френски художник импресионист, чието око за красотата го прави един от най-популярните представители на течението. Той е най-известен с картините си, отразяващи безгрижието на оживената парижка съвременност през последните три десетилетия на ХIХ век. Въпреки, че е известен като колорист с набито око за улавяне на движението на светлината и сянката, в средата на кариерата си, Реноар започва да изследва ренесансовата живопис, което го подтиква да обедини линията и композицията в зрелите му творби и да създаде някои от най-непреходните платна на епохата.
Работейки заедно с Клод Моне, Реноар оказва съществено влияние за развитието на импресионистичния стил в края на 1860 г., като това, което ярко го отличава е силното присъствие на човешкия елемент в творбите му. Брилянтният му поглед едновременно към интимния уют и модата на деня;  към образите на доволни семейства и добре облечени парижани, търсещи удоволствия, създава мост между по-експерименталните цели на импресионизма и модерната, принадлежаща към средната класа публика.
Реноар е първият импресионист, който възприема потенциалните ограничения на едно изкуство, основано предимно на оптическо усещане и светлинни ефекти. Въпреки, че неговите открития в тази област винаги ще останат неразделна част от неговото творчество, той препотвърдждава необходимостта от композицията и подчертаване на структурата в модерната живопис, изграждайки в зрелите си творби един характерен, монументален стил, признание на силните страни на високото Ренесансово изкуство.
Творчеството на Реноар става незаменимо за основните френски направления във високия модернизъм: фовизма и кубизма. Подобно на Реноар, основателите на тези стилове се фокусират върху въпросите за цвят, състав и дълбочина, а не върху бързото скициране на отделните моменти. Неговите сдържани, ярки картини, създават жизненоважен мост между по-ранните колористи като Рафаел, Рубенс, Вато и Дьолакроа и гигантите на двадесети век - Матис и Пикасо.
Реноар открива, че литографската техника предлага възможността да разпространява творбите си сред зараждащата се средна класа в Париж по това време. Литографията, както и създаването на графики с помощта на камък, се превръщат в мода от времето на Тулуз-Лотрек. Реноар е достатъчно модерна  личност, за да следва тази тенденция, осъзнавайки обаче, че импресионизмът и литографията са напълно противоположни. Ето защо, той създава общо само 34 литографии. В тази изложба е показано пълното му литографско творчество.


ТОМАС ЕМЕРЛИНГ
Роден през 1963 г. в Нюрнберг, живеещ понастоящем в Нюрнберг, Германия и Клуж-Напока, Румъния.
До преди няколко години, Томас Емерлинг търгува с храни и напитки. След като навършва 50 години, той решава да спре тези дейности и да се концентрира само върху неговата голяма страст и любов: изкуството и върху собствената си колекция. Той създава огромна сбирка от творби на Албрехт Дюрер, Ханс Холбайн Младия, Рембранд ван Рейн, Винсент ван Гог, Анри Матис, Анри Тулуз-Лотрек, Пабло Пикасо, Марк Шагал, Салвадор Дали, Хуан Миро, Жорж Брак, Ото Дикс и др. Имената на тези художници с голям резонанс в историята на изкуството, сега са част от неговия "мобилен музей на изкуството". Той създава и развива идеята за динамичен музей, който "пътува" - в Полша, Германия, Холандия, Люксембург, Унгария, Румъния, Австрия и в много други страни.
Днес Томас Eмерлинг представя част от своята колекция и пред българската публика.
 
 

Comments

Пиер-Огюст Реноар. Литографии

5/6/2016

Comments

 

ПРЕССЪОБЩЕНИЕ
 
Изложба Литографии на Пиер-Огюст Реноар
 
8 юни – 20 юли 2016 г.
Художествена галерия – Русе
 
 
За първи път в България пристигат литографски творби на големия френски художник Пиер-Огюст Реноар (1841 – 1919).
 
Изложбата в Художествена галерия – Русе ще бъде открита за посетители от 8 юни 2016 г. Експозицията включва 34 литографии от колекцията на г-н Томас Емерлинг и е придружена от няколко филма, посветени на Реноар и неговите творби. Изложбата ще бъде отворена до 20 юли 2016 г.
 
На 7 юни (вторник) от 11 часа в Художествената галерия ще се проведе пресконференция по повод изложбата, на която ще присъства г-н Томас Емерлинг.
 
Заповядайте!

Comments

    Архив

    April 2022
    March 2022
    February 2022
    January 2022
    November 2021
    October 2021
    September 2021
    August 2021
    July 2021
    June 2021
    May 2021
    April 2021
    March 2021
    February 2021
    January 2021
    December 2020
    November 2020
    October 2020
    September 2020
    August 2020
    July 2020
    June 2020
    May 2020
    April 2020
    March 2020
    February 2020
    January 2020
    December 2019
    November 2019
    October 2019
    September 2019
    August 2019
    July 2019
    June 2019
    May 2019
    April 2019
    March 2019
    February 2019
    January 2019
    December 2018
    November 2018
    October 2018
    September 2018
    August 2018
    July 2018
    June 2018
    May 2018
    April 2018
    March 2018
    February 2018
    January 2018
    December 2017
    November 2017
    October 2017
    September 2017
    August 2017
    July 2017
    June 2017
    May 2017
    April 2017
    March 2017
    February 2017
    January 2017
    December 2016
    November 2016
    October 2016
    September 2016
    August 2016
    July 2016
    June 2016
    May 2016
    April 2016
    March 2016
    February 2016
    January 2016
    December 2015
    November 2015
    October 2015
    September 2015
    August 2015
    July 2015
    June 2015
    May 2015
    April 2015
    March 2015
    February 2015
    January 2015
    December 2014
    November 2014
    October 2014
    September 2014
    August 2014
    July 2014
    June 2014
    May 2014
    April 2014

    Категории

    All

    RSS Feed

Powered by Create your own unique website with customizable templates.
  • Начало
  • Новини
  • Изложби
    • Постоянни изложби
    • Временни изложби
  • Колекции
    • Живопис
    • Графика
    • Скулптура
    • Съвременно изкуство и фотография
  • Биенале "Изкуството на миниатюрата"
  • Конкурси
  • Публикации
  • За контакти
  • EN