Художествена галерия – Русе започва реализацията на проект „Изработка на художествени витрини и популяризиране на визуалното изкуство в ХГ – Русе“, подкрепен на конкурсна сесия на Министерството на културата за инициативи в областта на движимото културно наследство и визуалните изкуства в музеите и художествените галерии. Проектът е насочен към осъвременяване на визията на музейните експозиции и съвременното аранжиране на музейните експонати, както и популяризиране на визуалното наследство, съхранявано в Художествена галерия – Русе. Дейностите включват обновяване на галерийното оборудване с витрини, изработени от съвременни материали, със защитно остъкляване, професионално насочено осветление, осигуряващи максимално пълноценното възприятие на творбите. Друг етап предвижда изготвяне и издаване на каталози-албуми. Печатната реклама, като една от най-старите и традиционни форми за промотиране, е изключително важен канал за достигане до различни групи потребители. Целта на този вид комуникация е да разпространи значимостта на колекциите, представяйки институцията и като атрактивен туристически обект. Изданията ще се ползват за обмен на информация при участия в национални и европейски събития и форуми. Печатните материали ще имат единна концепция и визия, съдържайки визуална и текстова информация. В рамките на проекта ще бъдат отпечатани 4 цветни, двуезични (на български и английски език) албуми за представителните експозиции на ХГ – Русе: „Българско изкуство – първата половина на 20 век“, „Основателите на галерията“, „Българско изкуство – 80-те години на 20 век“, „Иконата преди и сега“.
Съгласно заповед № РД01-256/11.05.2020 г. на Министъра на здравеопазването, Художествена галерия – Русе вече работи с посетители, с работно време 09 – 13, 14 – 18 ч., с почивен ден понеделник. До 21 май 2020 г. може да разгледате изложбата "Паралели. Съвременна българска и италианска графика", която представя творби на 12 български и 12 италиански графици. Експозицията бе открита на 5 март 2020 г., седмица преди да бъдат забранени посещенията във връзка с обявеното извънредно положение в страната. Именно от тази изложба галерията получи дарение от художника Румен Нечев. Неговата творба „Пота 2“ (смесена техника, собственоръчно рециклирана „Хане мюле“ хартия, 59х50 см.) ще бъде заведена във фонд „Графика“.
Румен Нечев е роден през 1959 г. в град Смолян. През 1978 завършва Художествената гимназия в Казанлък, а през 1986 година се дипломира във ВТУ „Св. Св. Кирил и Методий”, със специалност „Графика“, в класа на проф. Христо Цацинов. Член е на СБХ. Румен Нечев има над 30 самостоятелни изложби в България и в чужбина, както и участия в редица международни проекти, биеналета (Истанбул, Пекин, Сапоро, Сент Никлас, Варна и др.) и триеналета на графиката (Банкок, Канагава, Белград, София и др.). Носител е на повече от 20 различни престижни награди: Втора награда и сребърен плакет на шестото Международно биенале на графиката, Варна (1991), Първа награда на Биеналето на малките форми, Плевен (2002), Първа награда за графика на Международното биенале на хумора и сатирата в изкуствата, Габрово (2003), Награда на фондация „Св. Св. Кирил и Методий” в ХІІ Международно биенале на графиката, Варна (2003), Награда за графика в Биенале „Приятели на морето”, Бургас (2012), Почетна награда за графика на Международен симпозиум „Оскар Кокошка”, Австрия (2012), Награда „Пловдив” за изобразително изкуство (2013), Регионална награда „Алианц – България” за графика (2014) и други. Негови творби са собственост на НХГ - София, Градските Художествени Галерии в София, Пловдив, Бургас, Пазарджик, Колекция „Хелмут Мюлер” – Германия, Графичен кабинет „Ауербах” – Германия, Графичен кабинет при ДПХ – Пловдив, Графичен кабинет при ДБХ – Бургас, Графичен кабинет при Международно биенале на графиката – Варна, Графична колекция „Щайнер”, Батщебен, Германия, exlibris колекции (Белград, Пескара, Сент Никлъс, Анкара, Пекин), както и частни колекции в страната и чужбина. Живее и работи в Пловдив. Колекция „Музика” е опит за намиране и показване на диалога между две изкуства - Музиката и Визуалното изкуство във фонда на русенската галерия. Тя включва около 70 произведения, създадени в дълъг период от време, обхващащ почти век. Традиция от 80- те години на миналия век е известният Международен фестивал „Мартенски музикални дни” да бъде съпътстван от изложби, които в последните 8 години прерастват в изложби – конкурси с тематична музикална насоченост. Голяма част от произведенията са свързани с това мащабно за Русе културно събитие. Сбирката е „извадена от депото” за първи път през 2011 г., представяна е в няколко български града. Повече за колекцията и творбите може да намерите във видео файла. |
Архив
April 2022
Категории |