Художествена галерия - Русе
  • Начало
  • Новини
  • Изложби
    • Постоянни изложби
    • Временни изложби
  • Колекции
    • Живопис
    • Графика
    • Скулптура
    • Съвременно изкуство и фотография
  • Биенале "Изкуството на миниатюрата"
  • Информация от света
    • Покани за участия
    • Събития от световната арт сцена
  • Публикации
  • За контакти
  • EN

Международно биенале на изкуствата "Картографски. Земята на художниците", Русе, България 2015 г. 

30/4/2015

Comments

 
Picture
  Покана от Дан Тудор Труйка, куратор

Имаме удоволствието да Ви съобщим, че първото издание на Международното биенале на изкуствата "Картографски. Земята на художниците", Русе, България 2015 г., организирано от TRUICART EVENTS и Асоциация "Sculptor - sailor Laurentiu Macarie ", отправя покана за предварилно кандидатстване.

Целта на  изложбата е да събере на едно място художници от цял ​​свят с техните произведения. Преди всичко в нея се поставя акцент върху творците от европейските страни.

За нас ще бъде чест да ви видим като участници в това първо издание на Международното биенале на изкуствата "Картографски. Земята на художниците", в което се стремим да съберем различни култури заедно и да предоставим на хората с контрастни ценности обща основа за споделяне на техните творби.

Изложбата кани всички артисти да развият въображаем план, използвайки свои изразни средства, съвременни интерпретации на трансформации, структури, които променят картата на Европа в продължение на векове.

Независимо дали това е промяна на граници, или религиозно изменение, или дали носи политическо-идеологически характер, очертанието на картата на съдбата на човечеството е било и е в постоянна трансформация.

Художникът е може би най-реалният елемент на обществото, който успява да  усети пулса на тези трансформации правилно.

В този контекст организаторите се обръщат към заинтересовани от проекта художници да представят свои творби,  адресирани към фигуративната или нефигуративната тема, от ренгенографската точност до идейно-културната метаморфоза на тяхната същност.

Авторите, които искат да се включат с техни произведения на визуалното изкуство, в първото издание на Международното биенале на изкуствата "Картографски. Земята на художниците", е необходимо да изпратят по-долу изброените документи за предварителна заявка на електронната поща penthesilea7000@yahoo.com:

1. Снимка на автора, резолюция 300 DPI, качество на печат.

2. 4 снимки на оригинални произведения на автора. Снимките трябва да са с резолюция 300 DPI, качество на печат, като се посочи: заглавие, размери, техника и година на всяка една работа. Журито ще реши дали да приеме една или повече творби.

3.  Биография: 150 думи (максимум), на английски

4. Информация за контакт: адрес, телефон, електронна поща, на английски

Крайният срок за предварителна заявка е 20 юни 2015.

След крайният срок, на селектираните от журито художници ще бъде предоставена подробна информация за таксите за участие, условията на договора и  други въпроси.

Българските творци няма да плащат такса участие, а само такса за каталог.

За контакт:

Ioana Truica – PR Manager TRUICART Events

e-mail: penthesilea7000@yahoo.com

Тел.: 0040 766 790 095

 


Comments

ВОЛОДЯ КАЗАКОВ - живопис

27/4/2015

Comments

 
Picture
На 30 април 2015 г. от 17 ч. в Художествена галерия - Русе ще се открие изложба на ботевградския художник Володя Казаков. 
"Изкуството на Володя Казаков е със свое очарование. В него има и романтика, и страст, и лиричност, а понякога и особена духовитост. Живописта е неговата голяма любов. В картините му емоцията е водеща. В повечето му работи има сантиментален момент, който е в основата на произведението. Сътвореното от автора е резултат от вътрешната му нагласа за света около него. 

Първата си изложба Володя Казаков прави през 1975 г. в Ботевград, а по-късно има самостоятелни представяния и в Благоевград, София, Оряхово, Русе, Враца, Плевен, Пловдив и други градове на страната и чужбина - повече от тридесет. Показва изкуството си и в колективни изложби. 

Рисува от малък, а в гимназията прави плакати и лозунги. През 80-те години се занимава и с карикатура. В периода 1997-1998 г. прави абстрактни творби, след което преобладават работите с определени теми и сюжети. В началото на творческия си път е запленен от творчеството на Кандински, а от българските художници много харесва и до сега Величко Коларски и като творец, и като човек. 
Володя Казаков участва активно в пленери по живопис. Напоследък е редовен участник в два, които се провеждат в градове, близки на сърцето му - Оряхово и Ботевград - свързани за него с най-искрени чувства. Оряхово е родният му град, а в Ботевград живее повече от тридесет години. Творчеството на големия ни композитор Дико Илиев го вдъхновява да направи много творби. Ботевград е родното място на музиканта, където той се учи да свири, а по-късно в крайдунавския град написва най-хубавите български хора. 
Река Дунав, кулата в Ботевград и градският пейзаж са сред темите, които най-силно вълнуват въображението на художника. С тях са свързани голяма част от картините му (“Речен пейзаж”, “Носталгичен оряховски пейзаж”, “Душата на кулата”, “Ботевград”). Вдъхновяват го също притчите и легендите, а акварелът е предпочитан от автора материал, макар че в последно време рисува предимно с маслени бои. 
Като член на Съюза на българските художници - секция “Живопис”, Володя Казаков е сред онези талантливи автори, които без да имат академично образование творят и с таланта си доказват силата на творческото вдъхновение, упоритост и желание да рисуват. Освен това има един интересен момент в творческата му и житейска биография. Вероятно единствен в гилдията на художниците, той след дългогодишна служба в армията я напуска и се отдава изцяло на рисуването. За него това е победа над самия себе си, благодарение на която намира собственото си “аз”. Тази победа помага на художника да навлезе спокойно в обществения живот и да превърне хобито си в професия. Като председател на общинския съвет в Ботевград той прави много за изкуството и художниците в България. Няколко години подред е не само участник, а и организатор на пленерите по живопис в града, в който живее. Миналата година пътува за около месец в няколко европейски столоци и оттам донася много рисунки, скици и ескизи. Рисува Монмартър, Айфеловата кула и Нотр Дам в Париж, мостовете в Люксембург, каналите и къщите в Амстердам. 
Различни в стилова посока, творбите му винаги изненадват с нещо ново. Те са резултат от преживявания, които отразяват настроения, състояния, чувства. Дори когато се придържа към фигуралното, той се стреми да покаже своите усещания, които го доближават до абстрактното. По този начин и цветът, и композицията придобиват собствена стойност и значение в картините му. Свободата, която му дава абстрактният изказ, го прави по-директен и той често прибягва до него. Така, освободен от всякаква условност, той показва в живописта това, което е в душата и сърцето му."

                                                                                                                                                                       http://vkazakov.tumblr.com/

Comments

"Арт ваканция в Галерията"

24/4/2015

Comments

 
Художествена галерия -  Русе получи финансиране за проект „Арт ваканция в Галерията” по Програма за подкрепа на проекти в областта на културата и изкуството на Община Русе. Той обхваща едно от направленията на музейната работа, свързана с подрастващите и предвижда реализирането на едномесечна образователна дейност с две групи деца на възраст между 7 и 11 години. Арт ваканцията ще започне в началото на юни и ще продължи до средата на юли, като програмата съдържа теми и задачи в областта на изящното и приложно изкуство, експериментиране с различни материали и техники, отпечатване на картички, създаване на филм. Инициативата осигурява възможност за формиране на отношение към значимостта на културните ценности, разгръщане на творческия потенциал и стимулиране на креативност в участниците чрез непосредственото им  включване в художествено-познавателния процес.

Проектът ще бъде финализиран с изложба в зала на галерията.

Comments

Участие на ХГ - Русе "Салон на галериите" 2015 г.

22/4/2015

Comments

 
Picture
Художествена галерия – Русе ще участва в първото издание на „Салон на галериите” София. Това е един проект на Националния дворец на културата в областта на визуалните изкуства, който ще се състои в периода 23 – 27 април. Пространствата на НДК (Зала № 6 и прилежащите й фоайета) ще бъдат изпълнени с живопис, акварел, графики, рисунки и фотографии на български автори. На форума са поканени специалисти - организатори на пленери, галеристи и изкуствоведи, които ще избират и откриват нови автори. В инициитивата  ще се включат над 30 галерии – частни, държавни и общински.

Художествена галерия – Русе ще участва с творби на русенците Василка Монева, Маньо Манев, Даниел Дянков и Еслица Попова. Поводът за обединяването им в експозицията на предстоящия фестивал е отбелязването на техните кръгли годишнини (Василка Монева и Маньо Манев – 70 г., Даниел Дянков и Еслица Попова – 50 г.). Произведенията не са от фонда на галерията. Създадени през последните години, те са селектирани и предоставени от самите автори. Четирима различни  като себеизказ творци: Василка Монева с характерните за нея сдържани монохромни цветови гами в натюрморта и интериора; ярките багри на Маньо Манев и възпяването на красотата в природата;  състояние, знак и сакралност в творбите на Даниел Дянков,  експресивност и жизненост в композициите на Еслица Попова. Художници с присъствие на националната и международна сцена, но свързани и с художествената култура на град Русе. 

Официалното откриване на "Салона на галериите" ще бъде в 12 ч. на 23 април във фоайето до "Правителствен вход" на НДК.


Picture
Василка Монева "Интериор"
Picture
Даниел Дянков "Фигура"
Picture
Маньо Манев "Край Дунава І"
Picture
Еслица Попова "Кози"
Comments

 Сусуму Ендо подари три свои творби на ХГ - Русе 

17/4/2015

Comments

 
PictureSpace & Space № 1407
  През месец март, в рамките на Международния фестивал „Мартенски музикални дни”, Русенска художествена галерия организира изложба за съвременно изкуство „Пултът”. В  нея взеха участие представители на СБХ – Русе и поканени автори, реализирали свои самостоятелни експозиции по време на фестивала през последните години, като Андрей Даниел, Матей Матеев, Александър Параскив, Трайче Блажевски и Сусуму Ендо.
Според статута на изложбата наградените произведения остават във фонда на галерията, а всеки участник има право да направи дарение.

Сусуму Ендо предостави и трите свои творби, озаглавени „Space & Space” (№ 1401, 1405, 1407). Това е негов втори дарителски жест след 1999 г. Днес, в колекцията на галерията вече са заведени 15 негови отпечатъка, отличаващи се с ефирност и светлина, като  най-важният елемент в тях е природата във всичките й проявления.

Художествена галерия – Русе изпрати на Сусуму Ендо графичния си каталог, в който са включени негови творби и официално писмо, в което изразява своята благодарност за съпричастността и коректността към институцията и фестивала.  

 


Comments

Ката Колесар - "Нагласени спомени" 

16/4/2015

Comments

 
Picture
В Русенската художествена галерия от днес, 16 април, може да бъде видяна изложбата „Нагласени спомени” на унгарската художничка Ката Колесар.
През 2014 г. авторката завършва специалност изобразително изкуство в Художествена академия в Будапеща. Преподава й Оршоя Дроздик, художник феминист, чиито възгледи оказват силно влияние по време на обучението й. Дроздик смята за изключително важна осъзнатостта, предварителното планиране и концептуалността. С времето те стават от първостепенна важност и за младата художничка, определено се вписват в рисуването и в професионания й морал. 
Поредицата „Нагласени спомени” е първата дипломна работа на Ката Колесар от 2014 г. в унгарската Художествена академия.
Творбата й по същество представлява една от стените на нейния дом, на фона на която е имитирала по-важните снимки, свързани с нея самата и представящите й спомени. Към картините естествено добавя, отнема по нещо, измествайки ударението върху това как живеят те в нейната памет. За тях е използвала групови снимки от детската градина, фототабла от семейните албуми.
Винаги е считала този тип картини за особено интересни. Това са интимни, лични снимки, които носят самия „спомен” за събитието, извадени с дузини, запечатани в скован и шаблонен тип изображение, каквито могат да се видят във всеки дом.    
Стремила се е да постигне силно фотографско въздействие. Фокусира се определено върху „нагласените” снимки.
Това е сбор от различни по размер картини, но Ката гледа на тях като на творба, представляваща единно цяло, свързани са една с друга, породени са една от друга, носят една мисъл в себе си. На тях абстрахира образите от спомените й; семейните снимки, които открива, придават завършеност на образа, който самата тя е съхранила за даденото събитие.
Занимава я „действителността” между снимката (откъснатата и скована реалност) и собствените й спомени (селектирани образи), нещата, които по някаква причина е запомнила по-отчетливо, те биха могли да бъдат предмети, цветове, положителни или негативни емоции, пространства, образи, дори личности, както и такива, за които вече е забравила, а са били доминантни, значителни или подчертани на снимката. 

Експозицията е организирана съвместно с Унгарския културен институт и ще продължи до края на месец април.


Comments

"120 години българско изкуство (приложно, декоративно, монументално)"

15/4/2015

Comments

 
Picture
Съюзът на българските художници и фондация "Поддържане на изкуството в България" издадоха книгата "120 години българско изкуство (приложно, декоративно, монументално)". Тя е своеобразно продължение на книгата "120 години българско изкуство (съюзи, дружества и групи 1892 - 2012)"  и заедно с това представлява отделен самостоятелен том.  

Изданието обединява изследователските усилия на екип известни специалисти, като представя „значителен сегмент от изкуството в България пред периода 1878-2014 г., една внушителна група пластични изкуства, за които няма обобщаващ термин и които наричаме и монументални, и монументално-декоративни, и приложни, и приложно-декоративни”.  В нея са включени значими автори с ярки художествени постижения, а сред тях са и русенските творци Георги Радулов, Мая Кубратова, Валентин Георгиев, Лъчезар Дочев.

Съставители на изданието са Виолета Василчина, Димитър Грозданов, Долорес Дилова, Свилен Стефанов, Чавдар Попов, а автори са: А. Красини, А. Бояджиева, А. Стайков, А. Свиленов, В. Рокоманов, В. Динова-Русева, Д. Недялкова – Каприева, Д. Грозданов, Д. Драганова – Щир,  К. Николов, Л. Стойков, М. Митева, М. Георгиева, М. Златева, Н. Златанов, П. Кунчев, П. Петров, Р. Райков, Св. Стефанов, С. Иванова, С. Божилов, Т. Вълчева, Х. Харалампиев, Ч. Попов, Ю. Райчев.

Книгата е предоставена за разпространение на Художествена галерия – Русе, като цената й за граждани е 60 лева, а за членове на Съюза на българските художници е 45 лева.

 

Comments

Художествена галерия Русе получи финансиране по  програма “Мобилност” на Национален фонд „Култура”

1/4/2015

Comments

 
На 30 март 2015 Управителният съвет на Национален фонд ”Култура” разгледа и одобри за финансиране  проекта «Спомен» на Художествена галерия –Русе в рамките на І Сесия на конкурса за финансиране на участия в международни, национални и локални културни форуми на представители на българската култура и изкуство и посещения на чуждестранни мениджъри и програматори в областта на културата и изкуствата.

Проектът ще бъде реализиран от датската художничка Тереза Химер и е основната програма на Галерията за Нощта на музеите на 16 май 2015 г.
«Спомен» е изграден на принципа на уъркшоп – семинар. В него русенската общественост е поканена за разговор, в който да сподели спомени, свързани с Галерията.По перформативен начин, през определени часове, авторката ще присъства в Галерията, за да се среща с разказвачите , и най-вече, за да слуша техните истории. Резултатът от семинара е печатно издание и аудио запис, които ще включват всички събрани от нея ”спомени” за Галерията. Публикацията  сама по себе си по-скоро ще бъде нематериален, духовен обект, създаден от нейните потребители, отколкото произведение на изкуството. Направените в хода на семинара проучвания са основата за реализацията на следващия съвместен проект между Художествена галерия - Русе и ”Theresa Himmer Studio” – ”ArtIndex”(”АртИндекс”), чиято цел е да стимулира обмена на идеи и да обедини творческия потенциал на русенски и датски визуални артисти, превръщайки сградата на Галерията в артистичен символ на град Русе.

В рецензията на Национален фонд ”Култура” пише: «Проектът получава подкрепа заради амбицията на Русенската галерия  да установи партньорство със съвременен художник, работещ активно върху темата изкуство и градска среда. Предвидено е нейните презентации да се съпътстват с подготовка на проект, която ще представи Галерията в Русе като духовно и артистично пространство, като пазител на особен артистизъм в този град с толкова много сгради паметници на културата. Този проект може да се определи като установяване на връзки с артисти/мениджъри, което може да доведе до развитието на повече международни връзки на художествената институция».

 

 

 

 

Comments

April 02nd, 2015

1/4/2015

Comments

 
Comments

April 02nd, 2015

1/4/2015

Comments

 
Comments
<<Previous

    Архив

    January 2021
    December 2020
    November 2020
    October 2020
    September 2020
    August 2020
    July 2020
    June 2020
    May 2020
    April 2020
    March 2020
    February 2020
    January 2020
    December 2019
    November 2019
    October 2019
    September 2019
    August 2019
    July 2019
    June 2019
    May 2019
    April 2019
    March 2019
    February 2019
    January 2019
    December 2018
    November 2018
    October 2018
    September 2018
    August 2018
    July 2018
    June 2018
    May 2018
    April 2018
    March 2018
    February 2018
    January 2018
    December 2017
    November 2017
    October 2017
    September 2017
    August 2017
    July 2017
    June 2017
    May 2017
    April 2017
    March 2017
    February 2017
    January 2017
    December 2016
    November 2016
    October 2016
    September 2016
    August 2016
    July 2016
    June 2016
    May 2016
    April 2016
    March 2016
    February 2016
    January 2016
    December 2015
    November 2015
    October 2015
    September 2015
    August 2015
    July 2015
    June 2015
    May 2015
    April 2015
    March 2015
    February 2015
    January 2015
    December 2014
    November 2014
    October 2014
    September 2014
    August 2014
    July 2014
    June 2014
    May 2014
    April 2014

    Категории

    All

    RSS Feed

Powered by Create your own unique website with customizable templates.
  • Начало
  • Новини
  • Изложби
    • Постоянни изложби
    • Временни изложби
  • Колекции
    • Живопис
    • Графика
    • Скулптура
    • Съвременно изкуство и фотография
  • Биенале "Изкуството на миниатюрата"
  • Информация от света
    • Покани за участия
    • Събития от световната арт сцена
  • Публикации
  • За контакти
  • EN