Художествена галерия - Русе
  • Начало
  • Новини
  • Изложби
    • Постоянни изложби
    • Временни изложби
  • Колекции
    • Живопис
    • Графика
    • Скулптура
    • Съвременно изкуство и фотография
  • Биенале "Изкуството на миниатюрата"
  • Конкурси
  • Публикации
  • За контакти
  • EN

„Животът и времето на писателя Карел Чапек (1890 - 1938)”

31/3/2021

Comments

 
Picture

Със заповед на Министерството на здравеопазването (Заповед № РД-01-194/30.03.2021 г.) от четвъртък, 1 април, се допускат посещенията в галериите при заетост на не повече от 30% от капацитета на помещенията и при спазване на всички противоепидемични мерки.
 


​В Художествената галерия в Русе в сътрудничество с Чешки център София и Международно дружество „Елиас Канети“ в Русе може да бъде разгледана изложбата „Животът и времето на писателя Карел Чапек (1890-1938)” от 1 до 15 април 2021.
​
​Изложбата се състои от 20 табла-плакати. Всеки от тях представя период от живота на чешкия творец: „...детство”, „...семейство”, „...за децата”, „...любови”, „...младост и надежди”, „...журналист”, „...основоположник на модерната фантастика”, „...пътешествия”, „...драматург”, „...любими занимания и хобита”, „...Т. Г. Масарик”, „...посланик на чехословашката култура”, „...Стърж”, „...30-те години”, „...против злото и насилието”, „...на края на пътя”, „...по следите на Карел Чапек” и др. Автор на изложбата е Музеят на К. Чапек в община Стара Хут. Художник на плакатите е Павел Босяк. Изложбата е преведена на немски, английски, френски и руски езици. Партньор на проекта е Министерство на външните работи на Чехия. Изложбата възниква в сътрудничество с още редица институции като Паметникът на народната просвета, Отделението по драматургия на Националния музей, Напръстковият музей на азиатската, африканска и американска култура, Музеят на братята Чапек в Мале Сватоновице, Западночешкият музей в Пилзен и Западноечешката галерия в Пилзен.
 




Comments

Проект „Под патината на времето. Реставрация на 34 бр. творби от фонда на Художествена галерия – Русе“

16/3/2021

Comments

 
Художествена галерия – Русе получи пълно финансиране за реализацията на проекта „Под патината на времето. Реставрация на 34 бр. творби от фонда на Художествена галерия – Русе“ по програма на Министерството на културата на тема „Дейности по опазване и представяне на движимото културно наследство и визуалните изкуства в музеите и художествените галерии“.
Проектът включва реставрация и консервация на творби от фонда на ХГ – Русе, представянето им в изложба в залите на галерията през месец август, както и гостуването й в Художествена галерия – Казанлък. Експозицията ще бъде представена също във виртуалното пространство.
Избраните в този проект творби са от първоначалното формиране на фонда през 1947 година от първия директор Георги Чендов и уредниците. Тази селекция представя българското изкуство в периода 40 - 50-те години на 20. век. Включени са имена като Димитър Гюдженов, Никола Ганушев, Крум Иванов и др.
Планираните дейности по проекта предоставят базовата нужда от съхраняване и поддържането на ценностите и дават нови възможности за възприемане, осмисляне и популяризиране на културното наследство. Онлайн достъпът до непоказвани творби прилага нови творчески и иновативни подходи към културните ценности, като позволява тяхното споделяне с множество потребители в нови арт пространства.
Picture
Димитър Гюдженов "Жътва"
Picture
Александър Лазаров "Стара жена със забрадка"
Picture
Господин Георгиев "Детски портрет"
Picture
Никола Ганушев "Морски пейзаж"
Comments

Валентина Григорова – Vanda. „Изгубената музика на моята земя“.

15/3/2021

Comments

 
Picture

На 17 март, от 18.00 часа, в Русенска художествена галерия ще бъде представен проектът на Валентина Григорова – Vanda „Изгубената музика на моята земя“.

​Валентина Григорова – Vanda  е визуален артист, смело експериментиращ с всякакви форми и материи, в преследване на една цел – произведенията, които създава да носят цялата дълбочина и истинност, без които те не биха оцелели.

 


Проектът „Изгубената музика на моята земя“ съдържа четири изкуства: рисунки, вдъхновени от редки стари записи с българска народна музика от началото на миналия век; музика – оригиналните записи и интерпретации по тях; документални филми-портрети; текстове свързани с българското село и хората. Свързвайки няколко изкуства Валентина Григорова създава мост между миналото и бъдещето, мост между селото и града и мост между хората, през физическите граници на Времето.

​Изложбата може да бъде видяна до 28 март. 


По-долу поместваме част от концепцията на авторката:

"Рисунките са вдъхновени и посветени на едни стари записи с народни песни, от 30-те години на миналия век, неясно защо забравени и почти изчезнали, но и мои лични подбори на изпълнители, които познавам и обичам, още от дете. За мен ще бъде голяма радост да споделя тази магична симбиоза с повече хора.  Рисунките са с приблизителни размери 50х35 см., изпълнени на картон с туш, пастел, молив и акрил. Цикъла рисунки продължавам да правя, и ще спра, когато се изчерпя откъм вдъхновение и песни, които да нарисувам.
Записи: За мен ще е голяма радост, хората да чуят освен познатите гласове на Гюрга Пинджурова, Мита Стойчева и Борис Машалов, но да покажа съкровищата които открих – песните на почти непознатите Марга Симеонова, Иванка Георгиева, Атанаска Тодорова, Цонка Петкова,  Зорка Желязкова и Маша Белмустакова, в акомпанимент на едни от най-добрите оркестри за онова време. Няма да пропусна Духовата музика, както и звука на Родопите, които като че ли единствени са съхранили своята автентичност, до наши дни.
Документални филми-портрети: На лов за изгубената музика на моята Земя. Тази лудост започна още от моите детски години, когато преследвах баба с един двукасетъчен касетофон, само и само да запиша и съхраня нейната песен, а и да си имам прекрасен спомен със баба. И песента няма да се изгуби, а за нея има и рисунка и разказ. Преди известно време баба се качи на небето, но слушам песента за Стояновото сърце, и все така ме разплаква, но топли моето сърце. После се сприятелих с няколко от бабите на село, на които нося мляко и малко по детски ги попитах – А ти пееш ли? И ако кажат Да – дали може да ми изпеят нещо и да ги запиша? - Смеят се те, скромничат, но обикновено се съгласяват. – За какво са ти тия записи, питат, и аз без много, много да се замисля разказвам историята за бабината песен – документално филмче искам да направя за твоите песни – казвам. И много силно си вярвам. И те ми вярват. Подготвят се, правят си списъци какво точно да ми изпълнят, и хоп – аз съм в една разкошна машина на времето. И тук съм, при тях, и също в онези истории, които ми разказват. Ако имам късмета, този проект да се развие във времето, имам надежда да запиша изключително редки и красиви песни от цяла България. Сега записвам не само моите баби, но и хора, които не живеят тук, но носят обичта към  нашата земя и музиката и искат да се включат на драго сърце.
Паралелно с документалните портрети, моите приятели музиканти прегърнаха идеята да изпълним някои от песните, които открих, което също ще отразя като филмчета, когато нямаме възможност да свирим пред публика.
Текстове:  първият ми сборник разкази и стихотворения, който предстои да излезе е посветен на легендарните Герои на моето детство – неизменно свързани с темата „Изгубената музика на моята земя“ - всички човеци и животни, които са ме вдъхновили да запиша тези истории. Литературен алманах „Брод“ от гр. Русе публикува част от тези текстове, от които ще прочета на откриването, което само би подсилило моето внушение към публиката."

​Проектът „Изгубената музика на моята земя“ е подкрепен от Програма „Творчески инициативи“ на Национален фонд „Култура“.
 
 
Валентина Григорова е български художник, бард, поет а с дебютната си книга и писател. Живее, работи и твори в София. Завършва СОУ „Никола Вапцаров“, град Силистра със специалности живопис и скулптура, 1988 – 1992, а след това Свободна Академия „Жул Паскин“, София – специалност „Живопис“ –  Ива Владимирова; специалност „Илюстрация и оформление на книгата“ – Атанас Василев, 1993-1996 и Майсторски клас при Николай Майсторов – гр. София – Свободна Академия „Жул Паскин“ – 1996.  От девет години е член на СБХ. Участва в общи изложби на „Шипка“ 6, в Галерия „Алтер его“, участия във Въздухария фестивал, за който създава първия плакат и логото, което впоследствие е векторизирано; множество участия в „Джобен фестивал“, гр. София – главно като концептуален художник, но също и като писател и музикант.
Самостоятелни изложби: Галерия Нава, гр. София (1996) - първа самостоятелна; Културен център „2019“ гр. София – „Рут с пушката и други истории“ (2012); Бар „Контрабас“, гр. Пловдив – „Ветровитата музика“ (2015); Ателие Пластелин, гр. София – „Коледна изложба – Ванда на живо“ (2019); Галерия „Етюд“, гр. София – „100 фрагмента от цялото“, 2-7 март (2020); Арт-пространство „Brave Creation“ – „Спомени за коне“, юни (2020). Участия в литературни четения (Арт хостел, и Стърлинг), и едно самостоятелно в „Делта блус Бар“, където с нейната група правят няколко благотворителни концерта през последните две години. Освен като художник, работи и като графичен дизайнер, прави илюстрации на книги и плакати. Печели първа награда на Фестивала за късометражно кино „Love is everyting 2“ (48 часово предизвикателство за концепция и реализиран продукт) с филма „В страната на изперкалите делфинчета“. От пет години работи върху етнографска тема – „Изгубената музика на моята земя“.

Picture
Picture
Picture
Picture
Comments

    Архив

    April 2022
    March 2022
    February 2022
    January 2022
    November 2021
    October 2021
    September 2021
    August 2021
    July 2021
    June 2021
    May 2021
    April 2021
    March 2021
    February 2021
    January 2021
    December 2020
    November 2020
    October 2020
    September 2020
    August 2020
    July 2020
    June 2020
    May 2020
    April 2020
    March 2020
    February 2020
    January 2020
    December 2019
    November 2019
    October 2019
    September 2019
    August 2019
    July 2019
    June 2019
    May 2019
    April 2019
    March 2019
    February 2019
    January 2019
    December 2018
    November 2018
    October 2018
    September 2018
    August 2018
    July 2018
    June 2018
    May 2018
    April 2018
    March 2018
    February 2018
    January 2018
    December 2017
    November 2017
    October 2017
    September 2017
    August 2017
    July 2017
    June 2017
    May 2017
    April 2017
    March 2017
    February 2017
    January 2017
    December 2016
    November 2016
    October 2016
    September 2016
    August 2016
    July 2016
    June 2016
    May 2016
    April 2016
    March 2016
    February 2016
    January 2016
    December 2015
    November 2015
    October 2015
    September 2015
    August 2015
    July 2015
    June 2015
    May 2015
    April 2015
    March 2015
    February 2015
    January 2015
    December 2014
    November 2014
    October 2014
    September 2014
    August 2014
    July 2014
    June 2014
    May 2014
    April 2014

    Категории

    All

    RSS Feed

Powered by Create your own unique website with customizable templates.
  • Начало
  • Новини
  • Изложби
    • Постоянни изложби
    • Временни изложби
  • Колекции
    • Живопис
    • Графика
    • Скулптура
    • Съвременно изкуство и фотография
  • Биенале "Изкуството на миниатюрата"
  • Конкурси
  • Публикации
  • За контакти
  • EN