ХГ – Русе започна подготовка за провеждането на изложба за съвременно визуално изкуство в рамките на МФ „Мартенски музикални дни”. Тази година темата е „Пултът”. Участие могат да вземат всички художници членове на СБХ - Представителство Русе и поканени автори, реализирали самостоятелни изложби в Галерията в рамките на МФ „Мартенски музикални дни” през последните години.
Първият художник, изпратил три свои творби, е световно известният японски автор Сусуму Ендо. Във фонда на галерията има 12 негови произведения, като 10 от тях постъпват като дарения от самостоятелната му експозиция през 1999 г. Изложба „Пултът” ще бъде открита на 14 март от 17.00 часа, на ул. „Борисова” № 39 и ще продължи до края на същия месец. На 18 февруари в ХГ - Русе се проведе първото занимание в рамките на образователната програма „Изкуството да бъдеш художник”, посветено на 116 годишнината от рождението на Дечко Узунов. Учениците се запознаха с творчеството на големия български художник и неговите акварелни творби, особеностите на акварелната техника при използване на гума арабика и акварелни моливи.
Благодарим на всички малки участници от русенските училища ОУ „Христо Смирненски” и СОУ „Христо Ботев”, както и на техните преподаватели, за положените усилия да се справят с не лекия творчески труд на художниците – акварелисти. Екипът на Художествена галерия – Русе се убеди, че интересът към визуалното изкуство и към самата Галерия могат и трябва да бъдат развивани. Следващото занимание ще се състои на 7 март 2015 г. (събота). Темата е „Приложно изкуство: Текстил – Що е то плъстене?” Галерията кани всички, които желаят да се включат да се запишат на телефон 082 82 17 35 до 4 март 2015 г., включително. Художествена Галерия – Русе стартира образователна програма „Изкуството да бъдеш художник”17/2/2015 Идеята на екипа на Художествена Галерия –Русе е да провокира в децата, а по край тях и в техните родители, по-голям интерес към изобразителното, пластичното и декоративното изкуство, да ги приобщи към пространството на галерията и арт инициативите, случващи се в нея. Форматът на програмата е изграден на основата от комбинация между теория, максимално визуално илюстрирана и практическа част. Всяко занимание е посветено на една определена тема, която ще се доразвива чрез творческата изява на участниците, запознавайки ги с богатството на техниките в изкуството. Те ще се провеждат веднъж месечно с продължителност от 90 минути. Първото занятие ще се състои на 18 февруари 2015 г., като поводът е отбелязване на 116 години от рождението на голямия български художник Дечко Узунов. В него ученици от няколко русенски училища ще се запознаят с творчеството му и ще могат да видят негови картини от фонда на Галерията. Акцентът на теоретичната част е поставен върху акварелите на Дечко Узунов, за да могат участниците да проследят възможностите, които техниката предлага. В практическата част, познанията им върху работата с водни бои ще бъдат развити чрез използваните от професионалните акварелисти специални материали. Създадените творби остават за авторите, като спомен от участието им в събитието. За повече информация и записвания: Християна Стомонякова Уредник „Връзки с обществеността” Тел.: 082 821735 Художествена Галерия -Русе ул. Борисова 39 E-mail: chr.stom@gmail.com Изложба „Постъпления 2014” може да бъде видяна от 5 февруари 2015 г. в Русенската художествена галерия на ул. „Борисова” 39. Включени са 12 произведения, дарения и откупки от художници и частни лица. Първи са импресиите на Георги Георгиев и Златка Стойкова, наградени в изложба – конкурс „Неизпети арии" в рамките на МФ „Мартенски музикални дни”. Столът на Галина Докова (дърво, текстил, пластмаса), озаглавен „Минало свършено”, е спомен от събитието „Европейска нощ на музеите”.
Графичният фонд се обогати с рисунка на Георги Атанасов, с дърворези и рисунки на скулптора Георги Радулов. Особено ценни са произведенията, предоставени ни от частни колекционери: Дария Василянска с „Портрет на Дьониз О’Дуар”, рисуван от русенеца Цвятко Цветков една година преди смъртта му (1988); Михаил Милчев с египетски папирус от неизвестен автор; Алесиян Пацев с „Портрет на Кирил Станчев”, създаден през 1974 г. от големия български художник Атанас Пацев по време на самостоятелната му изложба в Русе. Експозицията може да бъде видяна до края на месец февруари. |
Категории |