Две картини от фонда на Художествена галерия - Русе се завърнаха от участието си в изложбата „Атанас Пацев - творби и размишления” и включени в мащабен каталог. Това са портрети на изтъкнати творци от Русе – Димитър Хинков и Кирил Станчев. Пастелните творби са рисувани през 1974 г., когато Атанас Пацев реализира самостоятелна изложба в Русе. Портретът на Д. Хинков е постъпил в Галерията, наред с още 5 картини през същата година, а на Кирил Станчев е откупен от наследниците на художника години по-късно.
Красимир Илиев, куратор на изложбата, пише: „Творчеството на Атанас Пацев (1926 – 1999) е белязано от няколко обстоятелства – участието като осемнадесетгодишен в партизанското движение; следването му в Художествената академия между 1944 и 1949 г. , когато тя е арена на драстични промени; пътуването му във Франция и Италия през 1963 г., когато се сблъсква със съвършено различеното усещане за свобода; организираните нападки срещу неговата изложба през 1968 г., които го пращат в лагера на непослушните интелектуалци с партиен билет – при Радой Ралин, Борис Делчев, Веселин Андреев и при художници като Любомир Далчев и Генко Генков. Неприемливият експресивен пластичен език, експериментите с перспективата, броденето из табуираните полета на еротичното, бунтарският текст „За безтегловността”, публикуван в брошура към изложбата му от 1968 г., са част от забравената днес съпротива на Пацев срещу неписаните правила за правилно поведение в едно общество със строга йерархична структура. Огромното напрежение между вярата в комунистическата идеология и изконно присъщото му бунтарство е заключено не само в неговите изображения. От 1980 г. почти до смъртта си той изписва 94 тетрадки с непубликувани досега, трудни за разчитане дневници. Въпреки усилията, насочени към композицията, неговите най-значими постижения са в портрета. Пацев схваща човека срещу себе си не като някой, когото иска да опознае, а като инструмент за познание на собствената си душа.” ![]() Прессъобщение Община Русе, Художествена галерия – Русе, Труйка Арт Евентс Бранд и Дан Тудор Труйка, куратор на събитието, с удоволствие Ви канят на откриването на четвъртото издание на Международното биенале на изкуствата „Данубиан“ във вторник, 15 януари 2019, от 16 часа в Художествена галерия - Русе, ул. Борисова № 39. Това международно събитие е проект, създаден като необходимост, като по-сложно и по-селективно продължение и разширяване на сходни събития от предишни години, организирани под егидата на Труйка Арт Евентс Бранд в страната и чужбина. Проектът обединява 27 професионални художници от Румъния, България и Италия. Независимо от подхода на избраните художници по време на това събитие, той още веднъж демонстрира своевременността и точността на съвременното визуално послание, свързано с последните европейски тенденции. Изложбата ще бъде отворена за посетители от 15 до 30 януари 2019 година. Очакваме ви! С уважение, Дан Тудор Труйка - независим куратор Художествена галерия – Русе подреди първата за тази година изложба от фонда. Представени са част от постъпленията през 2017 и 2018 година. Могат да бъдат припомнени наградените творби от традиционната изложба, провеждана в рамките на МФ „Мартенски музикални дни”, както и творби, откупени или дарени, участвали през тези години в изложби.
Включените автори са Кънчо Кънев, Златка Стойкова, Таня Пасева, Иван Иванов – Йоаний, Николай Бузов, Нина Лишовска, Ради Неделчев, Даниела Максимова, Ирена Парашкевова, също и Иван Кирков, Ясен Гюзелев, Галин Малакчиев и Георги Божилов - Слона и др. В началото на новата 2019 г. Художествена галерия – Русе стартира подготовка на проект „Игра с изкуството“, чиято реализация ще се осъществи с финансовата подкрепа на Министерството на културата. Проектното предложение е ориентирано към детската публика. Подрастващите ще се запознаят с експонати както от постоянните експозиции, така и с творби, съхранявани в богатия фонд на институцията.
Ще бъдат издадени различни печатни помагала: „Намери и проучи“, „Художник откривател“, „Ваканция в Галерията“ и др. Те дават възможност за използване на музейното съдържание за образователни цели и игрово интерпретиране на обектите. Едно от изданията е учебник за работа с деца със затруднения в когнитивното развитие, създаден от практикуващ психолог. Наръчникът и преминатият курс на обучение на музейните специалисти ще даде шанс за приобщаване и включване на нови участници в цялостната образователна програма на Галерията. Продуктите спомагат за научаване на интересни факти за българското изкуство чрез презентиране на автори, работещи в различни медии. Тематичното представяне чрез игрови задачи ще насърчи децата да експериментират с цветове, форми и техники в създаване на собствени неповторими произведения, изпълнени със силата на детското въображение. В рамките на инициативата ще бъдат организирани творчески ателиета, осъществени с подкрепата на четирите партниращи организации: СНЦ „Еквилибриум“, Русе; ОС на БЧК, Русе; Сдружение „Дете и пространство“; Русенска католическа организация Каритас. Проектът „Игра с изкуството“ има за цел запознаване на деца и младежи с историята и характеристиките на визуалните изкуства чрез атрактивни уроци и практически задания със специално разработени издания. Те подпомагат усвояването на новата информация по по-достъпен и забавен начин, провокирайки активността на участниците. Учебните помагала ще бъдат използвани и в следващи музейни занимания извън рамките на проекта, което е белег за устойчивост в работата с публиките. |
Архив
February 2021
Категории |