В Художествена галерия - Русе беше представена книгата на Елин Рахнев "Канела", както и библиофилско издание с графики на Кольо Карамфилов, среща с Елин Рахнев, изложбата Ishihara's Moon и други от Кольо Карамфилов и Стефан Божков.
Изложба в рамките на МФ "Мартенски музикални дни" Терминът „тоналност” повече е присъщ на музиката, но първоначално се появява в средата на художниците. Разсъждения за живописната и скулптурна тоналности често се появяват още в епохата на късния Ренесанс. След преминаването му в музиката в неговия съвременен технологически смисъл за първи път се споменава от Александър Етиен Шарон в „Исторически речник за музиканти”, публикуван в Париж през 1830 г.
Съществува тенденция, според която произведенията на изобразителното изкуство са длъжни да спазват музикалното съотношение между светъл, сив и тъмен тон. Примерно да спазват цветовите съотношения като в музикална октава. Но пък те няма как да бъдат в рамките на основните три тона, разделени в седемте локални градации, съответстващи на седемте ноти. Ако в работата не е отчетлива „музикалността”, намерена в рамките на хармоничното съотношение на тона, то картината може да се окаже сива. Най-важно е да улучиш верния тон на точното място. Това демонстрират всички участници в тазгодишната, така наречена „музикална” изложба „Тон/Полутон”. С живописни прийоми те сътворяват музикално пространство, което диша и пулсира, разширява се и се стеснява, поразява с колорита на звуковите съчетания и изтънява до един-единствен звук: тон/полутон. Елена Великова |
Архив
June 2019
Категории |