Художествена галерия - Русе
  • Начало
  • Новини
  • Изложби
    • Постоянни изложби
    • Временни изложби
  • Колекции
    • Живопис
    • Графика
    • Скулптура
    • Съвременно изкуство и фотография
  • Биенале "Изкуството на миниатюрата"
  • Публикации
  • За контакти
  • EN

Борис Христов - Костюми и роли от оперната сцена (16 - 30 март 2014 г.)

16/3/2014

Comments

 
“Моето непрестанно учение и моята дългогодишна кариера в служба на културата са били и ще бъдат винаги в името на човечеството, на моя славянски род и в името на моята родна България, към която чувствам привързаността си на българин и гордостта за издигането на нейния престиж.”
                                                                                                                                                                                                                    Борис Христов
Picture
Picture
БОРИС ХРИСТОВ (18 май 1914 – 28 юни 1993)

“Неговият глас се отличава с грамадна сила, поразява с богатството на нюансите – от гръмоподобните, гневни избухвания до нежното пианисимо. Сценичното изпълнение достига в пълния смисъл на думата върховете на драматизма”

Царствените определения са съпътствали неизменно многобройните появи на Борис Христов на световните оперни сцени. Огромното количество страници, посветени на творчеството му са писани сякаш със златно перо, потапяно в море от суперлативи.  Критиките отбелязват блясъка на гласа и многото бои, заложени в него – от смазващата мощ до топлотата, благородството и дълбочината.
След хипнозата на спектакъла мнозина са се опитвали да разшифроват магията. И неизменно са стигали до извода, че всеки жест носи своята дълбока мотивировка. Защото Борис Христов освен с вокалната си мощ се налага в историята на оперното изкуство и като творецът-енциклопедист. Той отприщва артистичната си емоция едва след като тя е преминала през ситото на ерудицията и интелектуалното осмисляне. Известно е, че докато стигне до истината за своя герой артистът е прекарвал часове в съзерцание и анализ на образци от изобразителното изкуство, прелиствал е томове книги от богатата си библиотека. “Всичко трябва да се опознае, да се разбере и научи, да се стигне до истинския стил и философска дълбочина на творбата.” – това е едно от завещанията на маестрото, отправено към младите артисти.
В звездната си кариера Борис Христов си е извоювал предимството там, където се появи да бъде властелин и законодател на спектакъла. Влизал е в спор с авторитети в оперното изкуство. Но никой не пдозира в тези стълкновения на сцената примадонски каприз. Защото изискванията му винаги са били следствие от невероятната му прецизност в прочита на подробностите, които извезват монументалните платна на цели исторически епохи.
Уникална черта на образите на Борис Христов е внушението на чувството за многоизмерност. Енергията на образите, изградени от него идва от умението му чрез вокал и пластика да рисува и реалното, но и илюзорното. И така да постига своеобразно “стерео-присъствие” – да влиза в кожата на героя и същевременно да го наблюдава отстрани.
София е отправната точка в пътя на Борис Христов към оперните сцени на майсторите: Римската опера, Театро “Сан Карло” в Неапол, Ла Скала, театрите в Парма, Болоня, Венеция, Мантуа, Генуа, Палермо, Лондонската Ковънт Гардън, “Колон” в Буенос Айрес...
От огромния сейф на своя репертоар големият артист най-често е изваждал ролята на Филип Втори – пял я е 420 пъти. Следват Борис Годунов – 300 пъти, Дон Базилио – 290 пъти, Досифей, Мефистофел... Към дългия низ от роли се добавят и изповедалните изпълнения на български и руски църковни песнопения, на Литургия Доместика от Александър Гречанинов, на вокалните шедьоври на Модест Мусоргски.
Личността на Борис Христов фокусира специфични щрихи от артистичния му талант, вложен в различни роли. В тази личност хармонично се съчетават противоположностите: мъченическият израз на оперния трагик във вердиевия репертоар, славянското достолепие от руските опери, молитвеният израз на разкаяние в “Парсифал” на Вагнер, тънкият комизъм в Дон Базилио, необятността на песните на Мусоргски. Спойката в тази хармония на противоположностите е широтата на таланта. След знанието е идвала свободата да отхвърля историческите щампи и да намира своя ключ към образа и епохата.
Щедростта и благородството са доминиращи в този въображаем портрет-колаж от чертите на различни герои. Онова, което Борис Христов направи приживе за младите таланти на България като дарител и техен учител в българската Академия за изкуство и култура в Рим е едно от доказателствата, че величината на артиста е не само в ролите му, но и в житейските му дела.

От 2003 година в София, на улица Цар Самуил 43 също има дом, който пази паметта за големия оперен артист. Борис Христов е тръгнал от него точно на рождения си ден – 18 май, през 1942 година. Отпътувал е за Италия, за да сбъдва мечтите си. Шестдесет години по-късно къщата, дарена от Борис Христов на България е Музикален център/Музей. Но домът е не само памет. Той принадлежи на бъдещето, защото в него се срещат майстори и млади таланти, намират пресечна точка проекти на различни изкуства. Със своята концертна зала, арт-галерия, студио и градина за изяви на открито центърът за изкуства ги обгръща, предоставя място за изява, гордее се, когато след първите отговорни стъпки  в този дом, младите таланти тръгват и те да сбъдват мечти.

И да се завръщат като победители.    

Елена Драгостинова
Директор на Музея „Борис Христов

Comments

Неизпети арии - изложба на СБХ - представителство Русе (16 - 30 март 2014 г.)

16/3/2014

Comments

 
Picture
Георги Георгиев
Picture
Picture
Златка Стойкова
Изложбата е част от културните събития в рамките на Международен фестивал "Мартенски музикални дни". Организатори: Художествена галерия - Русе, МФ ММД, Съюз на българските художници. Изложбата е посветена на творчеството на големия български певец Борис Христов. Участват русенски художници, членове на представителство на СБХ - Русе, които демонстрират своето отношение и визия за вокалното изкуство, въплътени в картини, инсталации, скулптури.
По време на откриването бяха раздадени следните награди:

Награда на МФ ММД - Златка Стойкова, "Бас"

Награда на СБХ - Гошо Георгиев, "Неизпети арии"

Награда на СБХ  за млад автор - Красимира Кирилова, "Ненарисувани картини"
Comments

    Архив

    June 2019
    May 2019
    November 2018
    October 2018
    June 2018
    May 2018
    March 2018
    November 2017
    May 2017
    February 2017
    June 2016
    May 2016
    April 2016
    March 2016
    May 2015
    February 2015
    November 2014
    July 2014
    June 2014
    May 2014
    April 2014
    March 2014
    February 2014
    January 2014
    December 2013
    November 2013
    April 2013

    Категории

    All

    RSS Feed

Powered by Create your own unique website with customizable templates.
  • Начало
  • Новини
  • Изложби
    • Постоянни изложби
    • Временни изложби
  • Колекции
    • Живопис
    • Графика
    • Скулптура
    • Съвременно изкуство и фотография
  • Биенале "Изкуството на миниатюрата"
  • Публикации
  • За контакти
  • EN